Малцина са онези, които нямат кредит към банкова или небанкова финансова институция към днешна дата. Все пак да имаш кредит не е лошо, когато си договорил добре условията по него и си плащаш навреме задълженията.
Независимо дали теглим кредит за първи път, използваме кредитна карта или стоков кредит – автоматично си създаваме кредитно досие. А какво ще пише в него зависи изцяло от нашата финансова култура и дисциплина по обслужването на задълженията.
За съжаление голяма част от хората не успяват по една ли друга причина да внесат определената сума на падежната дата и когато това се случва многократно, веднага кредитната ви история става лоша и попадате в онзи списък в Централния кредитен регистър.
Какво представлява Централния кредитен регистър?
Това е организирана информационна система, която се поддържа от БНБ, в която фигурира информация за кредитната задлъжнялост на клиентите към банките и всякакъв друг вид финансови институции, платежни институции, които отпускат кредити.
Действащото законодателство позволява достъп и възможност за подаване на информация в тази система на институциите, които ви отпускат кредит. По този начин кредиторът има нужната информация за всеки клиент по отношение на неговата задлъжнялост, видът и размера на всичките му кредити към момента на проверката. Централният кредитен регистър също поддържа информация за лицата, които са съдлъжници и поръчители по кредити.
Какви са последствията от лошо ЦКР, когато искате нов заем?
- Могат да ви откажат кредит, защото банката или небанковата институция ви няма доверие, на база миналите ви действия;
- Може да поискат поръчител като гарант по кредита ви;
- Може да ви отпуснат по-малка сума от желаната;
- Могат да ви предложат по-висока лихва;
- Може да поискат обезпечение недвижим имот.
За да не стигате до лоша кредитна история, ви съветваме да плащате на време първо битовите си задължения, данъци, осигуровки и кредити.
Ако сте натрупали много задължения към различни кредитори, ви съветваме да се опитате да ги обедините. Да, ще плащате по-висока вноска, но ще бъде към една кредитна институция.
Предлагаме възможност за кредит с лошо ЦКР.
Как може да отпадне задължение по кредит по давност?
Давността е периодът от време, през който, ако носителят на едно право не го упражнява, то се погасява. Когато изтече погасителната давност се погасява не дългът, а възможността той да бъде събран принудително.
Голяма част от кредитите на така наречените „лоши платци“ са погасени по давност. Според закона срокът за погасяване на задължение по кредит е пет години. Давностният срок започва да тече от датата на вноската по кредита. Може този период да бъде прекъснат, ако по това време са започнали съдебни дела, действия от страна на съдия изпълнител или сте подписвали допълнителни анекси с компанията, отпуснала ви кредит. Давността не тече между деца и родители, докато те упражняват родителските си права, както между съпрузи и попечители и настойници.
Периодът, за който е спрян давностният срок се прибавя към неговото начисляване.
Какво трябва да знаете, ако искате да отпаднат задълженията ви?
Никой няма да предприеме крачка, освен самите вие. Необходимо е да подадете възражение по давност, защото давността не се прилага по служебен път. Преди това е добре да ревизирате фактите, за да сте сигурни, че няма предприети действия от ваша страна или от трети лица във връзка с договора ви за кредит. Такава бланка може да намерите от сайта на НАП.
Разбира се преди да предприемете каквото и да е действие се консултирайте с адвокат, който да вземе професионално решение по конкретния казус.