Застрахователната премия (цената) на застраховка имущество се определя, от застрахователя в зависимост от стойността на движимото и/или недвижимо имуществото, което искате да застраховате и рисковете, за които искате да го защитите, например пожар, природни бедствия, злоумишлени действия на трети лица, кражба и т.н.
Най-важно е да предприемете всички мерки за намаляване и ограничаване на щетите, когато това е възможно. След това незабавно уведомете съответните държавни органи (МВР, Службата за пожарна безопасност) и Застрахователя, като спазвате определените срокове, които са: При кражба и грабеж се уведомяват: 1. РПУ на МВР, на чиято територия е извършена кражбата – до 24 часа, но е желателно е да го направите незабавно; 2. Застрахователната компания – до 24 часа при наличие на дежурен телефон или най-късно в първия работен ден, след настъпване или узнаване за събитието. При настъпване на други събития, срокът за уведомяване е до 3 дни.
В случай на настъпване на събитие по риска „Кражба чрез взлом“, първо трябва незабавно да уведомите РПУ на чиято територия се намира имота. Те ще Ви издадат служебна бележка за удостоверяване на събитието, като за целта Вие трябва да опишете имуществото, което е било обект на кражба. За доказване на настъпилото събитие пред Застрахователната компания е необходимо да представите служебната бележка от РПУ с описа на откраднатото имущество и да приложите съответните документи удостоверяващи вида на откраднатите вещите – касова бележка, гаранционна карта, фактура, договор за покупко-продажба или др.
За „кражба чрез взлом“ застрахователите признават кражба, която е извършена в отсъствието на обитателите на имота и след разбиване на входната врата и/или ключалка, балконска врата или прозорец. За доказаване на „кражба чрез взлом“ трябва незабавно да уведомите РПУ на МВР, на чиято територия е настъпило събитието, за да ви издадат служебна бележка удостоверяваща освен откраднати вещи и насилствено проникване в застрахования имот.
Да, можете да застраховате жилището, което обитавате, но всички евентуални обезщетения ще бъдат изплащани на собственика на жилището, тъй като застраховката се сключва на името на собственика на имота по нотариален акт.
При застраховане на жилища, застрахователната сума на имота се изчислява на база пазарна цена за квадратен метър или по експертна оценка. Всяка застрахователна компания има определен минимум за цена на квадрат имот, според местонахождението му. Това е минимумът под, който не е желателно да се пада. Например, ако апартамента Ви е 76 кв.м. и се намира в София, то можете да го застраховате на цена между 55000 и 85 000 евро в зависимост от квартала, в който се намира и състоянието на сградата. За ваше улеснение Ви препоръчваме сайтовете за недвижими имоти, където можете бързо и лесно да се информирате за актуалните цени.
Застраховката е пакетна и включва едновременно покритие за няколко риска със застрахователна сума предварително определени от застрахователните компании. При възникване на щета по тази застраховка, се изплащат обезщетения до лимита на покритието.