В навечерието на светлите празници вълнението нараства и всеки иска да зарадва близките си и роднините с най-прекрасния подарък. Покрай цялата еуфория често забравяме за умното планиране и губим финансовия контрол, защото радостта от идващия празник ни е по-скъпа от всичко друго.
Обаче празниците ще отминат, а рутинните разходи и сметки остават. Затова сме ви подготвили няколко съвета по отношение на това как да не се впускате в безумен харч и да посрещнете празниците в една приятна и същевременно разумна обстановка.
• Направете си коледно – новогодишен бюджет.
Нахвърляйте на един лист или в таблица приходите и разходите си за месеца. Разгледайте добре финансите си и планирайте колко може да отделите за подаръци, новогодишната нощ, украса и т.н. Ако се придържате стриктно към плана, няма да имате проблем.
• Направете ръчно изработени подаръци и опаковайте сами .
Например вместо да купувате големи готови подаръчни кошници, може да подберете сами съдържанието да и да опаковате кошницата. Така ще спестите пари със сигурност, а и ще направите индивидуален подарък на всеки. Опаковката е голямо перо, особено когато става въпрос за много подаръци.
• Направете си скромна коледна украса .
По стара традиция на коледното дръвче трябва да има нова играчка всяка година. Това не означава, че трябва да подменяте украсата за елхата или дома ежегодно. Може да добавите две-три нови топки или сами да си направите другите декорации от боядисани шишарки, моделирани бурканчета за свещ и т.н.
• Планирайте пазаруването.
Коледните събирания са традиция, според която семейството и роднините се събират, за да се видят и разговарят около трапезата. Храната, която ще поставите в тези дни на масата не трябва да бъде повече от това, което може да погълнете през останалите дни от годината. Ако планирате обяди или партита, помислете за възможността за организиране на общо събиране, където всеки гост да носи нещо за ядене или питие. Така атмосферата ще стане по-уютна, а и домакините няма да са притеснени и изморени. Избирайте удачно време за пазаруване, не в час пик. Възползвайте се от отстъпките и ваучерите на повечето онлайн магазини, които по това време на годината са щедри.
• Организирайте пътуванията си извън пиковите часове и дни.
Подредете плана си така, че да не губите ценно време във висене по задръствания – станете и тръгнете по-рано или по-късно вечерта. Ако планирате новогодишната нощ навън е добре да проучите и запазите местата по-рано, така ще имате повече време и избор на заведение. Както знаете всичко в последния момент е със завишена цена и често местата не са от най-приятните. Ако може да организирате почивката си извън натоварените коледни и новогодишни дни – направете го. Така ще спестите доста пари, а и ще избегнете стълпотворението от хора.
• Заложете на подарък тип преживяване.
Не е необходимо да давате всичките си пари в края на годината за подаръци. Запазете екскурзия или почивка за друг период. Потърсете предложения и оферти от различни сайтове за изживявания, вземете билет за концерт, театър. Времето между коледните и новогодишни празници е подходящо за това, защото няма толкова тълпи, тъй като повечето хора са при роднините си.
Не е нужно да превръщате празниците в тежест. Нека не забравяме, че най-хубавата част на всеки празник е в споделеното време със семейството и близките . Подаръците са само част от традицията. Разбира се, много е приятно, когато нашият любим човек получи скъп подарък, особено ако е мечтал дълго за него. Винаги може да намерим начин да зарадваме близките си и без да разполагаме в момента с достатъчно средства, само трябва да бъдем креативни.
Ако пък парите след празниците са недостатъчни, може да допълните бюджета с разумен потребителски кредит.