Времето е пари, а никой не обича да си губи времето. За да запазим финансовите средства, с който разполагаме е необходима дисциплина, стратегия и сериозна ангажираност.
Преди да започнете да правите необмислени покупки, обмислете добре финансовото си състояние. Направете си елементарна оценка на текущия си бюджет- колко изкарвате, колко пари ще ви останат, след като покриете задълженията си (битови сметки, кредити..) разходи за храна, гориво, здраве и образование. След това, може да помислите за екскурзии, покупка на вещи и забавления.
Разгледайте внимателно всички ваши приходи и разходи, така ще разберете по-лесно къде евентуално изтичат парите ви.
Направете си списък, благодарение на който по-лесно ще контролирате разходите си. Започнете с оценка на бюджета, с който разполагате в момента и бъдещите разходи. Приоритизирайте разходите, като започнете от неизбежните (ток, храна, вода). Определете от какво може да се пести и колко.
Определете конкретни финансови цели, като създаване на фонд за спешни случаи, депозирайте в спестовна сметка или инвестирайте в покупка на имот. Важно е да имате цел. Целите ви ще ви помогнат да се фокусирате по-добре. Опитайте се да отделяте поне 10% от приходите си за спестяване или инвестиция.
Преразглеждайте ежемесечно разходите си и се опитайте да ги оптимизирате, когато е възможно. Ако може да се лишите от нещо, което вече притежавате – го направете. Вероятно има начини да живеете без последния модел телефон, дънки или ненужна услуга. Фокусирайте върху неща, които имат стойност и ви носят ползи.
Спестявайте, винаги когато можете. Ако не притежавате нужната дисциплина – изградете я. Открийте си нова сметка, в която не може да достъпвате парите си за определен период от време. Така може ежемесечно да вкарвате конкретна сума и на края на даден период да разполагате с нея. Когато става дума за пари дисциплината е водеща и не бива емоцията, свързана с покупка да взема връх.
Срещнете се със финансов съветник. Ако не можете да се справите сами, финансовите консултанти са насреща със съвети по отношение къде е как е най добре да спестявате или да инвестирате в нещо. Спестените пари могат да се увеличат, чрез инвестиции. Разгледайте различни инвестиционни възможности, като акции, облигации или индексни фондове.
Внимавайте когато теглите кредит. Почти всеки българин има кредити, в което разбира се няма нищо лошо, когато решението е взето адекватно и премислено. Не се впускайте на първия заем, който ви предложат. Проучете внимателно пазара, лихвените проценти, неустойките, които може да имате при забава или предсрочно погасяване.
При необходимост от пари, може да се доверите на Izbiram.bg, защото работим само с лицензирани кредитни институции.
Създайте си финансова култура. Не забравяйте да се ограмотявате на тема пари. На пазара има много литература по темата, така ще намалите риска от евентуална финансова измама и ще вземете правилно решение, когато се налага. Освен това има редица групи в социалните мрежи, където се правят семинари и консултации по различни финансови въпроси.
Спестете от каквото можете. Как може да стане това?
Използвайте обществения транспорт. Така може да спестите време прекарано в задръстване, разходи за гориво и консумативи по автомобила.
Пестете електроенергия. Може да ви звучи несериозно, но освен, че е глобален проблем прекомерната употреба на електричество ви бърка сериозно в джоба. Например, може да замените (ако все още не сте го направили) осветлението си вкъщи с led крушки, може да помислите в инвестиция на уреди с по-висок клас на пестене.
Пазарувайте разумно. Не е срамно да сравнявате офертите на желаните продукти в различните вериги магазини. Вече всички брошури ги има онлайн и с няколко клика може да видите къде да намерите любимата стока на най-изгодна цена. По този начин пестите и време в обикаляне по магазините. Опитайте се да си правите конкретен списък и да не излизате от него.
Хранете се по-често вкъщи. Към днешна дата е трудно да кажем кое излиза по-евтино храненето навън или у дома. Но ако приготвите вечерята си вкъщи и заделите част от нея за обяда на следващия ден, определено ще спестите.
Запомнете, че финансовата стабилност не се постига за един ден. Това е процес, който изисква време, усилия и дисциплина.