Повече за движението FIRE („Financial Independence, Retire Early“ или „Финансова независимост и ранно пенсиониране“
През последните години все по-голяма популярност в света, особено в САЩ и останалите развити страни, набира движението FIRE. Последователите на FIRE („Financial Independence, Retire Early“ или „Финансова независимост и ранно пенсиониране“) споделят идеята, че човек е финансово свободен когато разполага с достатъчно пари и достатъчно време, за да живее така, както иска. Става въпрос за онези хора от поколението милениум (между 24 и 34 години), които искат да живеят по-добре от своите родители. Те не могат да си представят да работят до 65 години и единственото време, в което да реализират своите мечти, да бъде времето на годишния им отпуск.
Концепцията FIRE
В днешно време, преследвайки финансовото благополучие, хората работят все повече и повече, и се идентифицират с професиите си, макар нерядко работата им да е неудовлетворяваща и натоварваща – по 10 часа в офиса, пет дни в седмица. Това, от своя страна, рефлектира на и без това малкото останало свободно време, с което разполагат. А всъщност свободното си време посвещават на терапия срещу потиснатостта от работните дни, в набавяне на натрупаните липси, вместо да подарят това време на любимите си хора, като просто общуват пълноценно с тях.
Така за последователите на ранното пенсиониране, пестенето на пари всъщност не е крайна цел, а средство и възможност за по-добър и пълноценен живот. Според FIRE ранното пенсиониране не е традиционното пенсиониране. Това по-скоро е възможността човек да натрупа финансови средства, така че да вложи времето си в каузи и в неща, които според него имат смисъл; да има възможност за избор колко време да работи.
Формулата за успех на последователите на FIRE e комбинация от различно отношение към парите и това да се живее съзнателно, да се харчи разумно, де не се задлъжнява, да се пести отрано и да се гради богатство.
Да се пенсионираш на 60 или 70 години звучи доста плашещо, но как така някои успяват да направят това без нито една бръчка по лицето?
Магическата дума е планиране на личните финанси
Планирането на личните финанси е необходимо да бъде комплексно и да обхваща няколко различни области: инвестиционно, пенсионно, застрахователно, данъчно и наследствено планиране.
За реализирането на концепцията FIRE има различни теории и формули, като най-популярната от тях е да бъдат умножени фиксираните месечни разходи (тези, които са задължителни и без които човек не може, като вноски по кредит, наем, храна, транспорт и други) по 12, и след това по 25. Това означава, че ако месечните разходи са 1 000 лева, то на година те са 12 000 лева, а за 25 години стават 300 000 лева. Формулата на FIRE е да бъдат увеличени приходите, да се оптимизират разходите, и да се инвестират умно спестяванията.
Как да се реализира?
Съществуват няколко правила, към които последователите на движението се придържат, за да постигнат целта си.
-
Правило 1. Експертите препоръчват да се спестяват между 40% и 60% от доходите. Първо се изчислява колко пари са необходими, за да се постигне целта за лична финансова независимост. Тази сума може да варира в зависимост от това какво човек иска да направи с времето си, къде ще живее, дали има други източници на доход и колко дълго след пенсионирането се очаква да бъдат ползвани спестяванията. Според привържениците на FIRE щом спестените пари достигнат 25 пъти годишните разходи, финансовата независимост е постигната. При повечето хора това обикновено отнема 10-15 години.
Правило 2. Спестяванията е необходимо да се инвестират в (нискорискови) вложения на фондовия пазар, недвижима собственост или друг подходящ финансов инструмент според поставените цели. Смята се, че не може да се разчита на парите в банкови депозити, откъдето може да се получават само символични доходи.
Правило 3. Необходимо е осигуряването на възможности за реализиране на пасивен доход, като например отдаване под наем на апартамент или на друга недвижима собственост.
Правило 4. Важно условие е разходите да бъдат намалени. Поддръжниците на идеята съветват човек да се храни вкъщи и да намали излишните разходи; да прави разбор на нещата, от които наистина се нуждае и от които може да се лиши. Необходимо е напускане на матрицата на постоянното харчене и постоянния недостиг. Важно е и да бъдат елиминирани всички дългове до момента, в който човек започне да разчита на пасивни доходи.
Правило 5. През всяка отделна година не бива да се изразходват повече от 4% от спестяванията, и така – завинаги.
Правило 6. Финансовата грамотност е от значение. Последователите на FIRE силно се интересуват, четат, както и се допитват до финансови специалисти, за да се информират за възможни финансови решения. Така те са в състояние да разработят своя личен финансов план и да изберат подходящите финансови инструменти, които, според техните нужди, ще им помогнат да достигнат до желаната финансова свобода.
Източник NN България