Успяха ли да постигнат положителна доходност пенсионните дружества?
Универсалните пенсионни фондове са постигнали доходност от инвестициите си между 0,15% и 4,65% , и само едно от пенсионните дружества е реализирало отрицателна доходност. Ето и постигнатата доходност от всяко дружество:
Доходност на УПФ за 2015 г.
ПОК „Съгласие“ АД – 4,65%
ПОАД „ЦКБ-Сила“ АД – 3,86%
ПОД „Топлина“ АД – 2,82%
Пенсионноосигурителен институт – 2,54%
ПОК „Доверие“ АД – 1,47%
ПОД-Бъдеще“ АД – 1,47%
„Ен Ен ПОД“ ЕАД – 0,19%
ПОК „ДСК-Родина“ АД – 0,15%
ПОК „Алианц България“ АД – (-0,04)%
По-висока доходност за разглеждания период са постигнали доброволните фондове между 0,54% и 5,81%.
Доходност на ДПФ за 2015 г.
ПОК „Съгласие“ АД – 5,81%
ПОАД „ЦКБ-Сила“ АД – 3,54%
ПОД „Топлина“ АД – 2,96%
ПОД-Бъдеще“ АД – 2,71%
ПОК „Доверие“ АД – 1,83%
„Ен Ен ПОД“ ЕАД – 1,83%
Пенсионноосигурителен институт – 1,39%
ПОК „ДСК-Родина“ АД – 1,21%
ПОК „Алианц България“ АД – 0,54%
Постигнатата доходност на ДПФ за 2015 г. е показателна, че спестяването за старини в доброволните фондове, е по-изгодна алтернатива от трупането на пари в банка, където лихвите по голяма част от депозитите са около или малко над 1%. Напомняме, че осигурените в тези фондове сами избират какви средства да заделят за старини и кога да внасят вноските – всеки месец, на три месеца, или веднъж в годината.
Като цяло резултати на пенсионните дружества през 2015 г. са повлияни от спада на акциите на Българската фондова борса (БФБ). За цялата изминала година основният борсов индекс SOFIX потъна с 11,72%. SOFIX изпрати 2014 г. с ръст от 6,22% след впечатляващата 2013 г., когато се увеличи с 42,3%. Инвестициите в чужбина вече също носят по-малка доходност. Лихвите на Европейската централна банка по депозитите дори са отрицателни в размер на -0,30%. А високата ликвидност на банките дърпа надолу доходността на всички финансови инструменти.
Към 30 септември 2015 г. средният размер на натрупаните средства на едно осигурено лице в универсалните пенсионни фондове е 2088,87 лв., а в доброволните фондове – 1314,84 лв.
За да сме максимално полезни, ние от Izbiram.bg искаме отново да ви напомним за приетите промени в пенсионното осигуряване и последствията от тях за осигуреното лице:
1. Положителния ефект от прехвърляне на средствата по осигурителната партида от УПФ в Сребърния фонд е, че изчисляването на пенсията от НОИ ще се осъществява на основа на подобрен пенсионен коефициент, но само за периода, през който средствата са съхранявани в Сребърния фонд.
2.Отрицателните последствия за лице, което прехвърли партидата си в Сребърния фонд са много и са свързани със загубване на следните важни права:
– за получаване на пожизнена пенсия от УПФ даже и да няма трудов стаж, каквото е изискването за пенсия от НОИ;
– за изчисляване на по-висок размер на пенсия в резултат на увеличаване на средствата в партидата не само от вноски, а и от доходността от инвестиции;
– за запазване на Индивидуалната партида в УПФ и след пенсиониране на лицето;
– за запазване на правото на наследяване на партидата, както по време на осигуряване, така и след пенсиониране;
– за изплащане на средствата по партидата на лицето еднократно, ако размерът на партидата е малък и недостига за пожизнена пенсия;
– за получаване на пенсия пет години по-рано от възрастта за трета категория труд, ако средствата са достатъчни;
– за получаване на достъп и информация за движението на средствата по партидата;
– за прехвърляне в друг пенсионен фонд, предпочитан от осигуреното лице.
3. В случай, че осигуреното лице прехвърли партидата си в Сребърния фонд, но след това я възстанови в УПФ, то като резултат губи доходността, която би получил, ако партидата не е в Сребърния фонд.
Още информация за пенсионното осигуряване и частните пенсионни фондове можете да научите тук .