За какво да внимаваме, когато рефинансираме кредит с кредит от друга банка или бърз кредит или когато теглим паралелен заем
В последно време все по-често различни кредитни институции предлагат рефинансиране, от една страна, като начин да задържат текущите си клиенти, и от друга, като инструмент за привличане на нови. Но какво всъщност е рефинансирането и изгодно ли е за потребителите? Дали няма след рефинансирането крайната цена на кредита да излезе по-висока отпреди? Има ли общо между паралелен кредит и рефинансиране? За да Ви улесним, ако търсите отговор на тези въпроси, или обмисляте рефинансиране, ние от Izbiram.bg ще Ви кажем малко повече за възможностите и капаните на тази услуга.
Какво е рефинансиране?
Най-общо казано рефинансирането е замяната на един кредит с друг, при различни условия – лихва, такса, срок, размер на главница и т.н. Има няколко вида рефинансиране. Единият, когато фирмата кредитор Ви дава възможност да изтеглите по-голяма сума, с част от която да погасите остатъка от текущото си задължение, а останалата част да използвате за покриване на текущи нужди. Вторият случай е, когато рефинансирате задължението към кредитора с пари от друга кредитна институция – банка, фирма за бърз кредит и т.н. Рафинансирането може да е и начин да се обединят няколко кредитa в едно. Втория и третия варианти се използват основно, за да може да се възползвате от по-добри условия, като по-ниска лихва, по-малки такси, по-ниска вноска и др.
За какво трябва да внимавате, когато рефинансирате кредит?
На първо място са допълнителните такси. Когато рефинансирате с кредит от същата фирма, трябва да обърнете внимание какъв ще е размера на таксата, за допълнителната услуга или „неустойка”, която ще се начисли върху новата сума. Когато рефинансирате с пари от друга финансова институция, независимо дали е банка или фирма за бърз кредит, освен че трябва да проверите всички нови такси, трябва да разберете и какъв ще е размера на таксата за предсрочно погасяване на старото задължение. По закон, ако до края на кредита има повече от 12 месеца, се дължи 1% върху оставащата главница. Ако това време е по-малко от 12 месеца, то тогава дължимото е 0,5%.
Кой може да рефинансира заема си?
Отговорът е всеки. Но има условия. Ако искате да рефинансирате кредит с нов от същия кредитор, то трябва да сте били коректни при изплащане на вноските по текущото си задължение. Ако рефинансирате с кредит от друга финансова институция, трябва да преминете успешно всички проверки: ЦКР(Централен Кредитен Регистър), НОИ(Национален Осигурителен Институт), НАП(Национална Агенция по Приходите). Да докажете отново доходите си и да бъдете одобрени от новия кредитор. Т.е. пристъпете към това, едва когато сте сигурни, че няма да имате спънки по пътя. В противен случай може да се окажете в неприятна ситуация, не само емоционално, но и финансово. Това се отнася за случаите, когато трябва да заплатите предварително такса за разглеждане на документите.
Каква е разликата между рефинансиране и паралелен кредит?
Паралелният кредит е по-малка сума, която кредитора Ви отпуска и по която ще плащате друга допълнителна вноска. Чрез паралелния кредит не погасявате остатъка от текущото си задължение. Запомнете – паралелният кредит Ви натоварва с допълнителна вноска!
Прочетете още за кампанията: Мога ли да получа бърз кредит, ако съм безработен или без доказани доходи? Какви са изискванията при кандидатстване?
Тази статия достига до вас, благодарение на експертите от Профи Кредит.