Продължете към съдържанието
Начало » Новини » Как да плащате по-малко по кредита си

Как да плащате по-малко по кредита си

Как да плащате по-малко по кредита си

Да рефинансирате заем/и е все едно да получите нов.

Вие сте натрупали кредити или сте преминали на по-ниско платена работа и голяма част от заплатата ви отива за месечните плащания по тях. Ситуацията е, меко казано, неприятна.

И какво да правя сега?



Има два варианта – или да започнете да печелите повече, или да намалите разходите по кредитите. В първия вариант, освен самият вие , едва ли някой друг ще може да ви помогне, но за втория вариант има кой – това е така нареченото рефинансиране.

Какво е рефинансиране?



Смисълът е следният:
Вие сте взели кредит преди няколко години (или още един преди няколко месеца), а сега се затруднявате да го изплащате, защото междувременно банката е вдигнала лихвеният ви процент, или получавате по-ниски доходи отпреди, или вие сте теглили и друг кредит, който допълнително утежнява вашия платежен баланс.
През последните години, лихвените проценти по кредитите обикновенно са паднали. Сега банките отчитат големи печалби и вече предлагат по-ниски лихви, ако прехвърлите кредитите си за обслужване при тях. Или – ако имате няколко заема – да ги комбинирате, така че да плащате за тях с една вноска. По този начин всяка банка се старае да привлича нови клиенти.

Как става това?



Банката изкупува вашите кредити и ги обединява в един, а вие вече сте задължен единствено към тази банка. Вие ще плащате само една вноска, вече съобразена с вашите възможности, а не няколко, в няколко различни банки.

Например:
Представете си, че имате потребителски кредит, по който плащате по 300 лв. на месец, бърз кредит онлайн – 100 лв./месечно, но в същото това време имате и все още неизплатен дълг по кредитна карта – 2 000 лв. По първия заем ви остава да изплатите още около 6 000 лв., бързият кредит има още за погасяване 1000 лв. Заедно с картата, стават 9 000 лв. Можете да поискате от банка да рефинансират заемите ви. Това означава, че вместо три заема, ще имате само един, който може да е с по-малка месечна вноска от плащаните досега повече от 400 лв. на месец.

Има ли смисъл да се рефинансира, ако имам само един кредит?



Да, ако преди няколко години, когато сте го взели, е бил с много висока лихва.

Обичайно банките, които предлагат програма за рефинансиране, имат два варианта:

  • намаляване на месечната вноска и удължаване на срока на кредита;
  • запазват месечната вноска, ако тя е удобна за вас, а увеличават размера на кредита.

При втория вариант, банката ви дава определена сума, която можете да похарчите, както или за каквото вие желаете.

Това звучи добре. А има ли рискове?



Рефинансирането е очевидно неизгодно, ако лихвените проценти по вашите кредити са по-малки от процента по рефинансирането на кредита. Но това е малко вероятно, като се има предвид темпът на спад през последните години – и по депозитите, и по кредитите. Всичко зависи от обстоятелствата и е по-добре да го обсъдите с избраната от вас банка.

Всеки дълг ли може да се рефинансира?



За съжаление – не. Банките са готови да рефинансират само „добрите“ заеми: тези, които се плащат редовно и в определения за това срок. Има ограничения и за размера, според това дали са потребителски, ипотечни или за бизнеса.

Да предположим, че това е моята ситуация. Какво трябва да направя?



Да рефинансирате заем/и е все едно да получите нов.

Надяваме се тази информация да е била полезна за вас!
Ако този материал беше полезен за Вас, прочетете още в секция „Нашите съвети” .

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *