„Откъде идват парите?“ е не по-малко сложен въпрос, отколкото „Откъде идват бебетата?“
И ние, родителите трябва да мислим предварително как ще обясним на децата си защо парите трябва да бъдат похарчени разумно и да не задоволяваме всяка тяхна прищявка. Защото тези деца днес, не след дълго ще трябва да сключат заем за висше образование, за недвижими имоти и същевременно да изплатят дългове по кредитни карти.
В тази статия ще ви разкажем как можем да научим децата си на финансова грамотност – през всичките им възрасти.
Деца до 7-годишна възраст
Много малките деца, които все още се учат да ходят и да говорят, не могат да разберат какво са парите и защо те са необходими. Но пък може да им се обясни, че не всички техни желания могат или ще бъдат изпълнени веднага.
Някои родители поставят кутии с бонбони у дома, от които децата могат да си вземат само определено количество от тях и то само в определени дни.
Когато децата станат малко по-големи, те могат да бъдат задължени да плащат за това. Дори ако детето не знае как да пресмята, то подсъзнателно ще разбере, че за всяко нещо в този свят е необходимо да платим.
Това ще спомогне за развитието в бъдеще не само на финансовите му познания, но и на простите аритметични умения. Особено полезна може да бъде играта на „магазин“, където децата ще се запознаят с понятието „търговия“ и ще се научат да броят пари.
Прочетете още: Внимание родители: 5 важни неща за парите, на които трябва да научите децата си!
Деца от 7 до 11 години
В тази възраст децата трябва да започнат да се научават как да се справят с парите и да обяснят защо е по-добре да спестят пари, отколкото да ги изхарчат незабавно. Дори в такава ранна детска възраст нашите деца трябва да започнат да имат джобни пари и да им се обяснява, че ако спестят от джобните си пари за няколко седмици, могат да си купят нещо по-ценно и интересно от сладолед или Kinder Surprise. Като мотивация можете да обещаете на децата, че ще удвоите размера на спестяванията им до определена дата, като в същото време започнете да им обяснявате как работят спестовните сметки в банките.
До 11-годишна възраст на децата трябва да им се обясни, че в света има различни валути, а пътуването до друга страна най-често означава обмяна на валута. Преди да тръгнете, можете да започнете да планирате бюджета за пътуването с децата и в същото време да ги заведете до банката, за да знаят как се обменя валута и какви валути съществуват в света.
Деца на възраст от 11 до 16 години
По време на юношеството, децата трябва да бъдат поканени да участват във формирането на месечния бюджет на семейството: на детето трябва да бъде обяснено къде отиват заплатите на родителите, какви сметки трябва да бъдат платени по къщата, за да не се изключи светлината или водата и как тези сметки могат да бъдат намалени. На детето може да се възложи контрола по използването на електричеството в къщата. А ако до края на месеца количеството енергия не е надхвърлило определен праг, детето може да получи заслужен бонус или подарък.
Деца на 16 и повече години
Когато децата достигнат 16-годишна възраст, обсъждането на проблемите с тях трябва да стане по-практично. В юношеството трябва да се дават джобни пари с оглед на социалния живот на детето, а то само трябва да планира своя месечен бюджет. Разходите, които детето трябва да вземе предвид самостоятелно, могат да включват закупуване на дрехи, забавления и дори плащането на сметки за телефона. Този подход ще помогне на детето да изгради приоритети във финансовите въпроси: има ли пари да ходи с приятели на пица или утре трябва да плати телефонната си сметка?
Освен това на тази възраст в училищата децата започват да обясняват как работят банковите сметки, как могат да бъдат открити и какво трябва да се направи, за да се избегне превръщането им в длъжник. Родителите трябва да укрепват новите знания на практика, като помагат на детето да се справя компетентно със собствената си банкова сметка.
Прочетете още полезни съвети ТУК.