Този проблем не е чак толкова сериозен, но може да ви отнеме време докато получите възможност отново да използвате картата си. Затова е добре да знаете:
Какво се случва, когато банкоматът прибере картата ви?
В Izbiram.bg нашата основна цел е да помогнем на читателите си, като представим най-добрите и изгодни финансови услуги, предлагани на родния пазар. Така ще ви спестим време, което ще прекарате в чудене и пресмятане. Izbiram.bg постоянно разглежда различните продукти и услуги на финансовите компании, като набляга на следните техни характеристики – цена, условия, удобство, бързина и качество на обслужването. Именно затова, направихме малко проучване за това какво се случва, когато картата ви бъде прибрана от банкомата, от който се опитвате да изтеглите пари.
Този проблем не е чак толкова сериозен, но може да ви отнеме време докато получите възможност отново да използвате картата си. Затова е добре да знаете:
Защо банкоматите прибират карти?
Ако картата ви бъде „глътната” от някой банкомат, то за това си има причина. Ето каква може да бъде тя:
- При теглене на пари, след като въведете пин кода си, имате определено време, в което трябва да вземете картата си от банкомата. Ако се забавите, той автоматично я прибира;
- Картата ви е с изтекъл срок на валидност;
- Когато картата е повредена или размагнитена, това също може да бъде причина банкоматът да я прибере;
- Когато въведете 3 пъти грешен пин код, картата се блокира автоматично и банкомата я прибира;
- Когато банкоматът е в неизправност, също може да прибере картата.
И така, как да реагирате, когато се случи нещо такова и се окажете без кредитна/дебитна карта. В този случай има няколко неща, на които да обърнете внимание.
- Банкоматът намира ли се до клон на банка или не?
- Банкоматът собственост на банката към която е и картата ви ли е или не?
Прочетете повече за: Дебитната и кредитната карта – знаем ли всичко за тях
ЗАЯВИ ИЗГОДЕН КРЕДИТ ДО 10000 ЛВ. ТУК
Когато отговорите на тези въпроси, можете да предприемете действие:
- Ако банкоматът се намира до клон на банка най-добре отидете в банката и ги помолете да ви върнат картата. Може би ще ви се наложи да представите документ за самоличност и да попълните формуляр, но ще получите картата си веднага. В случай, че откажат, картата ще бъде изпратена в клона на банката, към който е издадена.
- Ако банкоматът не се намира до клон на банка и е собственост на банка, различна от обслужващата картата, трябва да позвъните на своята банка, за да блокират картата и на банката, обслужваща банкомата, за да ги уведомите за случващото си. В този случай ще получите картата си с известно забавяне, заради времето, което ще отнеме на банката, обслужваща банкомата, да изпрати картата към вашата банка.
- Ако банкоматът не се намира до клон на банка и е собственост на вашата банка, просто им се обадете, за да ви обяснят кога и къде ще можете да получите картата си.
ВАЖНО: При задържането от банкомата картата се блокира автоматично. Затова, когато я получите, за да можете да я ползвате отново, трябва да уведомите банката, че искате картата да бъде разблокирана.
За да сравните бързо и лесно условията, по дебитни и кредитни карти, използвайте нашия Калкулатор.
Възмутена съм от това, което ми се случи. Банкомат на Пощенска банка така ми подаде картата, че не можеше са се хване. Беше много навътре. И след два опита да я извадя я глътна. Тези номера , които бяха посочени на банкомата въобще не отговаряха. В интернет намерих тел.номер на моята банка- Първа инвестиционна , който изобщо не отговаряше. Отидох до банката и ми казаха, че понеже банкоматът бил на друга банка не могат да ми върнат картата и трябва да си извадя нова, а телефон да не искам , защото нямало кой да ми отговори. Изтеглих пари от банката за което ми взеха такса 6 лв., а новата карта ще ми струва 20 лв. При положение, че аз нямам вина.